Консултациите с родители са основна част от работата с децата. Когато се договорим да започнем работа с определено дете, ние ставаме веднага екип с неговите родители. На тези консултации обсъждаме какъв е проблемът на детето, договаряме целите, които си поставяме в работата, обсъждаме напредъка или регреса (понякога и това се случва, по обективни или не причини … ), даваме насоки за работа вкъщи.
Консултациите с психолог са вид краткосрочна психологическа помощ , която има за цел да разреши конкретен проблем. Броя консултации се определя според нуждите и възможностите на детето. Препоръчват се при тревожност, различни страхове, трудности в общуването и намирането на приятли, раздяла на родителите, лоши постижения в училище, поведенчески проблеми и др. Първо се срещаме с родителите, които ни разказват за проблема и заявката. След това се уговарят консултациите на детето.
- ТУГ – Тест за училищна готовност на проф. Пламен Калчев;
- Скала за агресия и виктимизация от връстниците, 2-12 клас, разработена от проф. Пламен Калчев;
- Скала за оценка на субективното благополучие и взаумоотношения в юношеска възраст (5-11 клас), разработена от проф. Пламен Калчев;
- Developmental Profile 3 – Рейтинг скалата за оценка на детското развитие e инструмент за оценка на развитието на деца от 0 до 13 години;
- TEMAS – Tell-me-a-Story – проективна методика, предназначена за изследване на деца от 5 до 13 год. Тя е подходяща за оценка на емоционални и поведенчески проблеми в тази възрастова група;
- WISC-IV – Скала за интелигентност на Уекслeр за деца, от 6 до 16 години
Сесии за деца със специални образователни потребности. Според вида нарушение се изготвя график на детето кога и за колко време да има сесии с психолог. Целите се договарят с родителите и преразглеждат на определен период, отново договорен с родителите.
През годините работа с деца със специфични образователни нужди, постигнахме много в индивидуален аспект. Дадохме си сметка, че децата трупат нужните умения, за да бъдат самостоятелни и да напредват образователно, да разпознават емоциите си. Но възможностите им за работа в група, за споделяне на общо пространство и следване на общи инструкции, както и тези да играя свободно с връстници, остана на заден план. Поради тази причина дойде време да обърнем и повече внимание на работата в група. Стартираме пилотна група за деца от 2 до 4 години, която има цел да подпомогне социално-емоционалното развитие, както и да подкрепи децата при включването им в групов формат. През различни игрови дейности ние ще:
- Подпомагаме на адаптационните процеси;
- Развиваме на различни практически практически дейности от социалния живот
- Развиваме на емоционалната грамотност и работа върху базовите емоции
Групата е подходяща за деца с трудна адаптация и деца със забавяне в общото развитие.
Програмата е адаптирана с похвати от развитийната психология, Монтесори педагогиката и арт терапията.
Местата са ограничени – до 6 деца.
Социализацията и отделянето на бебето и детето от родителите
През какви етапи преминава бебето, докато стигне до етапа на привързване? Каква е неговата роля и как да помогнем на бебето да стане по-уверено и спокойно, дори и в компанията на чужди за него хора?
– Какви игри и дейности да правим с детето до годинка и половина, за да стане отделянето по-лесно?
– Как да се отделяме от нашето дете, така че раздялата да е осъзната и максимално безболезнена? Какво е добре да кажем на детето? Как да му помогнем да разбере, че ще се върнем?
– Какво да правим, когато дойде моментът за яслата? Как да подкрепим детето в прехода? Какво да направим, за да се чувства спокойно?
– Какво да правим, когато дойде моментът за детската градина ако детето не е било на ясла преди това? Как да подкрепим детето в прехода? Какво да направим, за да се чувства спокойно?
Проблемното поведение през ранното детство
– Какво е проблемно поведение и пред какви трудни ситуации се изправяте?
– Що е то детски режим и защо и как помага?
– Има ли общо екранното време? Защо е важно да го ограничим?
– Как допринася поставянето на граници и как да го правите вкъщи?
– Защо децата се тръшкат и как е най-подходящо да се реагира, когато това се случи?
– Как да се справите с проявите на агресивно поведение?
– Как да покажете на детето, че го разбирате? Съвети за справяне в различни ситуации.
Страховете през ранното детство
– Какво представлява страхът и как се преживява?
– Как се променя страхът през различките възрастови периоди?
– Какво води до развитие на безпокойство и страх у децата?
– Какво помага за справяне с различните страхове?
Ателие „Социални умения“
Тези ателиета имат за цел да подобрят уменията на децата за социално взаимодействие и работа в екип. Използваме различни стратегии и игри, с които желаем да развием и обогатим социалния опит на децата, уменията им да споделят и да помагат, да изслушват и разбират другия, да приемат загубата и да намират решения на проблемите. Тук е и мястото, на което децата усвояват и упражняват разнообразни начини за реагиране в различни сиутуации и тренират обноските, необходими за успешното им включване в социалния свят навън.
Ателие „Емоционална интелигентност“
Да си емоционално интелигентен означава не само да знаеш как се чувствате ти и тези около теб, а и да знаеш как да промениш и адаптираш своето поведение, така че то да не вреди на връзките ти със заобикалящия те свят. Това ателие развива именно тези умения у децата- способността да разбират и изразяват по адекватен и безвреден за себе си и околните начин своите чувства, да разбират емоционалните състояния и потребности на околните и да знаят кога и как да откликват на тях. Чрез тези ателиета, децата имат възможността да изпробват различни подходи и да изберат тези, които най-добре пасват на техния темперамент, възможности и интереси.
Изготвяме оценка/становище за актуално психологическо състояние, която да послужи пред определена институция, училище или информативно за родителите. Прави се среща с родителите, след което са нужни три или четири оценъчни срещи с детето (зависи от възрастта и възможностите на детето). Когато оценката е изготвена следва финална среща с родителите за обсъждане и насоки. Ако целта на оценката е само да послужи пред институция, а не започване на работа с детето в Центъра, финалната среща може и да не се състои.